សាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា (ស.ធ.ក) បានផ្តល់ការធានាឥណទានចំនួន ២៧១លានដុល្លារ សម្រាប់សហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម (MSMEs) គិតត្រឹមខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ជាទុនធ្វើការសម្រាប់ពង្រីកអាជីវកម្ម។ ស.ធ.ក បានឱ្យដឹងនៅក្នុងរបាយការណ៍មួយដែលបានចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ថា “គិតត្រឹមចុងខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ស.ធ.ក បានអនុម័តគណនីដែលមានការធានាចំនួន ៣,៩៧៩ គណនី ដែលស្មើនឹង ២៧១.១៤ លានដុល្លារ” ។ នៅខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ស.ធ.ក បានអនុម័តគណនីធានាចំនួន ៥៤៧ គណនី ដែលជាចំនួនខ្ពស់បំផុតនៃគណនីដែលមានការធានាដែលត្រូវបានអនុម័តក្នុងរយៈពេលមួយខែចាប់តាំងពី ស.ធ.ក បានចាប់ផ្តើមសេវាកម្មធានាឥណទាន ក្នុងឆ្នាំ២០២១។
របាយការណ៍ បានបន្តថា ឥណទានដែលមានការធានាដែលមិនទាន់បានទូទាត់ (outstanding guaranteed loan) គិតត្រឹមខែកុម្ភៈ មានចំនួន ១៥៦.៦៩ លានដុល្លារ ខណៈចំនួនសរុបមានចំនួន ១១៤.៨៩ លានដុល្លារ។ របាយការណ៍បានឲ្យដឹងថា មានសហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ តូច និងមធ្យម (MSMEs) ចំនួន ៣,៧៩២ និងអាជីវកម្មធំចំនួន ១៨៧ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយបានបន្ថែមថា អាជីវកម្មចំនួន ១,៨៣៤ ត្រូវបានគ្រប់គ្រងដោយស្ត្រី។
លោក ណូ លីដា អគ្គនាយកនៃសាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា (ស.ធ.ក) បានមានប្រសាសន៍ថា យន្តការធានាឥណទានបានជួយក្នុងការរួមចំណែកដល់សហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យមដែលមានសក្តានុពលដែលត្រូវការមូលនិធិដើម្បីពង្រីកខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្មរបស់ខ្លួន។ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា៖ «សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមដែលមានសក្តានុពល ប៉ុន្តែខ្វះវត្ថុបញ្ចាំ ឬកម្រិតហានិភ័យជាក់លាក់ដែលធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុមិនអាចផ្តល់ឥណទានដល់បាន ដូច្នេះរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈ ស.ធ.ក នឹងអន្តរាគមន៍ក្នុងការជួយធានាឥណទានរបស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម»។
លោកបន្តថា តាមរយៈសាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា ដែលធានារហូតដល់ ៨០ភាគរយនៃឥណទានដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម រដ្ឋាភិបាលរំពឹងថា ធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនឹងអាចផ្តល់ឥណទានកាន់តែច្រើនតាមតម្រូវការរបស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម។ គម្រោង ស.ធ.ក ពាក់ព័ន្ធនឹងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុដែលចូលរួម (PFIs) រួមទាំងធនាគារកសិកម្ម និងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទដែលគ្រប់គ្រងដោយរដ្ឋ និងធនាគារ សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SME Bank) ដើម្បីពង្រីកឥណទានជាការវិនិយោគទុនធ្វើការ និងការពង្រីកអាជីវកម្មដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម។
សាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា (ស.ធ.ក) ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២០ គឺជាគ្រឹះស្ថានធានាឥណទានដែលមានការទទួលស្គាល់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលបង្កើតឡើងដើម្បីកែលម្អបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងអភិវឌ្ឍកំណើននៃសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម។ ការធានាឥណទានរបស់ ស.ធ.ក មានសារសំខាន់ក្នុងការជួយដល់សហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម ដើម្បីទទួលបានហិរញ្ញប្បទានគ្រប់គ្រាន់ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យសហគ្រាសទទួលបានទុនលើឱកាសវិនិយោគ ជំរុញការងារ និងបង្កើនប្រាក់ចំណូល៕